Windows 10’da Ekstra Depo Alanı Kazanma Yöntemleri

Bilgisayarlar; gün geçtikçe hayatımızın her alanında yer almaya başladı. Evlerde, iş yerlerinde, okullarda hatta kullandığımız akıllı telefonlar bile artık mini bir bilgisayar görevi görüyor.

Kullanım alanlarına göre bilgisayarda pek çok farklı işlem yapmak mümkün. Oyun oynamak, resmi evraklar ya da belgeleri saklamak, fotoğraf veya video depolamak, müzik dinlemek ya da yüklemek, word, excel programları ile yazı yazmak veya tablolar oluşturmak. Bilgisayar ile yapılan işlemleri çoğaltmak mümkün. Tabii burada yapılan her işlem farklı olduğu için, bilgisayar da kaplamış olduğu alan da farklıdır. Bazen bilgisayardaki depolama alanı yeterli olmayabilir. Böyle bir durumda ekstra depolama alanına ihtiyaç duyulur. Bunun için farklı yöntemler mevcut. Örneğin bilgisayarın hard diskini yükseltmek, ya da bilgisayardaki gereksiz dosyaları ve programları silmek gibi. Bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemi Windows işletim sistemidir. Peki, Windows 10’da Ekstra Depolama Alanı Kazanma Yöntemleri nelerdir?

Akıllı Depolama

Windows 10 Creators Update uygulamasının sunduğu Akıllı Depolama özelliği ile sistem sizin yerinize gereksiz dosyaları silerek, bilgisayarda yer açılmasını ve depolama alanının genişlemesini sağlıyor. Bu özelliği; sırasıyla Ayarlar; Sistem; Depolama; Akıllı Depolama adımlarını izleyerek etkinleştirmek mümkün.

Sıkıştırılmış Sistem

CompactOs adıyla da bilinen bu özellik; Sistem Dosyaları ile Windows Mağazaları tarafından kullanılan depo alanındaki tüm dosyaları sıkıştırarak 1 ile 7 GB bir alan kazanılmasına yardımcı oluyor. Bu özelliği etkinleştirmek için; ilk önce başlat menüsünde sağa tıklayıp, Komut İstemi uygulamasını başlatmak gerekiyor. Daha sonra açılan komut ekranına Compact.exe /CompactOS:always komutunun yazılması ve Enter tuşuna basılması gerekiyor. İşlem bitene kadar pencereyi kapatamazsanız ne kadar alan sıkıştırıldığını görebilirsiniz.

NTFS Sıkıştırma

Dosyaların teker teker sıkıştırılması işlemine dayalı bu uygulamayı etkinleştirmek için; bilgisayarda bulunan herhangi bir dosya veya klasöre sağ tıklayarak, Özellikler seçeneğini seçin. Daha sonra Genel Sekmesi altında bulunan Gelişmiş seçeneğine tıklayın. Son olarak Disk alanından kazanmak için içeriği sıkıştır seçeneğini aktif hale getirin.

Uygulamalar ve Medya İçeriklerini Harici Depolama Alanına Yönlendirin

Bilgisayarlarda en çok yer kaplayan şeylerden birisi de uygulamalar ve medya içerikleridir. Bunları harici depolama alanına yönlendirmek, bilgisayarda yer açılmasını sağlar. Bunun için ilk önce harici depolama alanının bilgisayara bağlanması gerekir. Daha sonra Ayarlar; Sistem; Depolama ve Yeni içeriğin nereye kaydedileceğini değiştir adımlarının izlenmesi gerekiyor.

Bu işlemden sonra; Yönlendirilmesini istediğimiz dosya türleri için depolama aygıtını harici depolama aygıtı ile değiştiriyoruz. Son adım olarak da değişikliklerin kaydedilmesi için Uygula seçeneğini işaretliyoruz.

Bulut Depolama

Henüz yeni yeni kullanılmaya başlanan Bulut Depolama özelliği de bilgisayarlardaki depolama alanının genişlemesinde oldukça başarılı. Bulut Depolamayı etkinleştirmek için; Sistem tepsisi üzerinde bulunan OneDrive simgesini tıklayarak Ayarlar bölümüne giriş yapın. Hesap sekmesinde ki Klasörleri Seç’i tıklayın. Senkronize edilmesini istemediğiniz tüm klasörlerin işaretlerini kaldırdıktan sonra Tamam butonuna tıklayın.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir