Windows 10 Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Kullanıcıların bilgisayarlarını Windows 10’a yükseltmeleri sonrasında daha önce kullandıkları işletim sistemindeki ayarlarla uyum sağlanamadığı durumlar olabiliyor. Windows 10 ile tam uyum sağlayamayan programlar sayesinde bazı bilgisayarlarda ısınma problemleri, geç açılma problemleri, pil sorunları, yavaşlama problemleri görülebiliyor.

Fakat bu sorunları aşmak imkânsız değil. Microsoft’un eklediği sıfırlama özelliği ile birkaç basit işlemle eski ayarlardan sıyrılıp orijinal Windows 10 ile sorunsuz bir kurulum yapılabilir.

Bir başka tercih olarak bilgisayarı sıfırlamak yerine eski işletim sistemine dönmenin de bir çözümü var elbette. Microsoft eski işletim sistemine dönmek için de kullanıcılara olanak sağlıyor. Eğer sizlerin de Windows 10 işletim sistemine sahip kullanıcılar için yapılan Driver güncellemeleri sonrasında sorunlarınız devam ediyorsa son çare olarak bilgisayarınızı sıfırlamak gerekebilir. Windows 10 yüklü bilgisayarı sıfırlamak için bir kaç adım yeterli olacaktır. Bunun için Başlat menüsü Ayarlar, Tüm ayarlar takip edilerek açılan ayarlar içerisinden güncelleştirme ve güvenlik bölümü seçilerek bu bölümde de Kurtarma sekmesi tıklanarak ilgili bölüme ulaşılır.

Kurtarma bölümünde en üstte Bu Bilgisayarı Sıfırla seçeneğinin altındaki Başlayın butonu tıklanır. Windows 10 sıfırlama işlemine başladığında karşınıza bir kaç seçenek çıkacak. Bunlardan hangisi size uygun ise onu seçip işlemi sonlandırabilirsiniz. Bu karar aşamasında veriler düşünülerek doğru karar vermek sizin için daha iyi olacaktır.

Sıfırlama İşlemi Yapılırken Karşınıza Çıkacak İki Seçenek

  • Benim dosyaları tut
  • Her şeyi kaldır

Bu aşamada belgeler, resim gibi kişisel dosyaları tutmak istiyorsanız ilk seçeneği seçmeniz gerekiyor. Sıfırlama işlemi esnasında bilgisayardan silinecek uygulamaların listesi karşınıza çıkacak. Bir diğer adıma geçmek için Next (ileri) tuşuna tıklayın. Windows 10’un Windows 7/8/8.1 yükseltilmiş ise uyarı ekranı görebilirsiniz.

Devam etmek için Next (ileri) tuşuna basınız. Son işlem olarak bilgisayar sıfırlamak için hazır ekranı görülür.

Sıfırlamayı başlatmak için Reset butonunu tıklayın. Bu işlem bir kaç saat kadar zaman alabilir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir