Wifi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

İnternet kotasının dolmaması için kullanıcıların en çok tercih etmiş olduğu internet erişim yöntemi hiç kuşku yok ki wifidir. Wifi şifresine sahip olan birçok kişinin merak ettiği konulardan birisi de wifi şifresi nasıl değiştirilir? konusudur.

Kablosuz internetin şifresini değiştirmek için öncelikle modemin arayüzüne bağlanılması gerekiyor. Eğer ki modem ilk kez kuruluyorsa ya da ilk kez arayüze girilecekse modemin kutusu içerisinde gerekli şifre bilgileri yer alıyor. Wifi şifresini değiştirmek için modem arayüzüne girildikten sonra herhangi bir tarayıcının adres çubuğuna 192.168.1.1 yazarak enter tuşuna basılması gerekiyor. Ancak burada unutulmaması gereken en önemli konu ise bilgisayarın internet bağlantısının olmasıdır. Her modem için arayüze giriş kullanıcı adı ve şifresi birbirinden farklıdır. Ancak birçok modem arayüz kullanıcı adı ve şifresinin admin olduğu biliniyor.

Kablosuz Ağ Ayarları

Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra öncelikli olarak kablosuz yazan alana giriş yapmak gerekiyor. Bu bölüme giriş yapıldıktan sonra kablosuz ağ adı yazan alana giriş yapılmalıdır.

Bu bölüm birçok modem arayüzünde SSID olarak biliniyor. Bu bölüme giriş yapıldıktan sonra modem şifresi istenildiği gibi değiştirilebiliyor. Belirlenen şifrelerin 8 karakterden oluşması gerekiyor. Şifrelerin güvenli olması adına rakam, harf ve noktalama işaretlerinden oluşması sağlanması gerekiyor.

Çift Bant Destekleyen Modemler

Eğer ki kullanılan modemler çift bant özelliğini destekleyen modemler ise 2.4 GHz bandı ve bunun yanı sıra 5 GHz bandının aynı anda değiştirilmesi gerekiyor. İkisinden sadece birinin değiştirilmesi durumunda şifre, eski şifre olarak kullanıma devam edecektir. Bu nedenle her ikisinin de değiştirilmesi gerekiyor. Her iki bant için de farklı şifre parametreleri sağlanabilir. Bu işlemler yapıldıktan sonra modem şifreleri tam olarak değiştirilebiliyor.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir