USB’den İşletim Sistemi Yüklemek

Bilgisayarların işletim sistemlerini değiştirmek isteyen kullanıcıların bu işlemleri bilgisayarcıya götürerek, yeni işletim sisteminin CD formatında satın alımını gerçekleştirerek ve CD giriş yeri olmayan notebook gibi cihazlarda da USB üzerinden yükleme işlemini gerçekleştirerek bu işlemi yapabilmeleri mümkündür. USB’den işletim sistemi yüklemek, oldukça basit bir işlem olmakla birlikte kullanıcının en az 4 GB hafıza alanına sahip olan bir USB aracına ve USB üzerinden boot işlemini yapabilecek olan bir anakarta ihtiyacı vardır. Adım adım uygulanacak olan işlemler üzerinden işletim sistemini yükseltmek ve bu işlemi USB üzerinden gerçekleştirebilmek mümkündür.

USB ile İşletim Sistemi Yükleme

Minimum 4 GB depolama alanına sahip olan USB aracı bilgisayara takılarak işleme başlanır. Sistem tarafından okuma işlemi tamamlandıktan sonra Başlat menüsü içerisinde yer alan komut satırı içerisine CMD yazılarak Enter tuşuna basılır. Ardından Diskpart komutu girilerek tekrar Enter tuşuna basılır.

Daha sonrasında ise Last Disk komutu üzerinden seçilecek olan disk alanı belirlenir. Bu aşamada kullanıcının USB adını bilmesi önemli bir durum olup, atanacak olan diskin yanlış seçilmemesi gerekir.

Disk seçimi tamamlandıktan sonra USB içerisinin Clean tuşu ile silinmesi ve temiz bir şekilde yeni işletim sisteminin yüklenmesi gerekir. “Create Partition Primary” komutu ile tekrar bir birim oluşturulur. “Select Partition 1” komutu ile birim çalıştırılır. Birime format atabilmek için “Format fs=fat32″ komutunun girilmesi gerekir.

Bu işlemler tamamlandıktan sonra işletim sisteminin USB üzerine kopyalanması ve yükseltme işlemine gidilerek yeni işletim sisteminin bilgisayara tekrar kurulması gerekir. Boot işlemi oldukça önemli bir işlem olup bilgisayara zarar gelmemesi açısından her kullanıcının dikkatli bir şekilde takip etmesi gereken adımlardan oluşan bir dizi durum söz konusudur.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir