Telefonlarda Hafıza Kart Sorunu

Cep telefonları, artık günlük hayatın her alanında yoğun bir biçimde yer alıyor. Çünkü günümüzde kullanılan telefonlar, Akıllı Telefon olarak adlandırılıyor ve barındırdığı özelliklere bakıldığı zaman mini bir bilgisayardan farksız olduğu açık bir biçimde görülüyor. Cep telefonu kullanıcılarının en sık karşılaştığı sorunlardan birisi de bellek sorunu veya hafıza kartı yani sim kart sorunu.

Telefonlardaki bellek sorununu ortadan kaldırmak için, telefonların içine hafıza kartı yuvası yerleştiriliyor. Fakat bu sefer de bazen hafıza kartı görünmüyor sorunu ile karşılaşılıyor.

Hafıza kartı probleminin birçok nedeni olabilir. Teknik bir sorun, hafıza kartının yuvaya tam oturmaması, kullanıcıdan kaynaklanan problemler bu nedenlerden bazılarıdır. Peki, telefonlarda hafıza kartı sorunu nasıl çözülür?

  1.  SD Kart Biçimlendirme

Telefonlarda en sık karşılaşılan sorunlardan birisi de hafıza kartı sorunudur. Peki, telefonlarda hafıza kartı sorunu nasıl çözülür?

İlk önce SD kartı bilgisayara takıp, kartın çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Aynı sorun devam ediyorsa, SD kartı biçimlendirme işlemini deneyebilirsiniz. Eğer bu işlemden sonra sorun düzeliyorsa, hafıza kartı sorunu, SD kart formatı değişikliğinden kaynaklanıyor olabilir. SD Kart Biçimlendirme işlemi sırasında FAT32 dosyasının seçilmesi durumunda bu sorun düzelecektir.

2. SD Kart Şifre Koruması

Kullanılan veya yeni alınan SD kartta, bazen şifre koruması bulunabiliyor. Böyle durumda bilgisayar veya telefonda kart okuma problemi yaşanabiliyor. Bu sorunu çözmek için ise, yine biçimlendirme işlemi yapmak sorunu çözecektir. Bu işlem yapılırken; dikkat edilmesi gereken nokta ise, biçimlendirme işlemi sırasında kaybedilen dosyalara, daha sonra yüklenen programlarla tekrar erişim sağlanabiliyor olması.

3. Dosya Yöneticisi İle Sorun Giderme

Bu iki işlem yapıldığı halde sorun yine devam ediyorsa; Google Play üzerinden ES Dosya Yöneticisi uygulamasını indirin. Uygulamayı indirdikten sonra şu adımları takip edin.

  • system/etc bölümüne gelerek, vold.fstab dosyasını aratın.
  • Bulduğunuz dosyayı text editör üzerinden açıp aşağıdaki satırı bulun
  • ‘’dev_mount sdcard /mnt/sdcard 34/devices/platform/msm_sdcc.2/mmc_host’’ Daha sonra burada ki hboot versiyonunu, 1.25 yazan değeri, 34’ten 33’e, 1.28 yazıyorsa, 33’ten 34’e çevirin.

4. Yuva Değişimi

SD Kart sorunu olup olmadığını anlamak için; kullandığınız kartı çıkarıp başka bir kartı takın. Telefonunuz takılan kartı okuyorsa, bu durum önceden kullandığınız kartın bozuk olması anlamına geliyor. Ancak denemiş olduğunuz tüm kartlarda aynı sorun devam ediyorsa, kart yuvasında problem var demektir. Bu durumda yapılması gereken, cihazı teknik servise götürülmesi ve yuvasının değişmesi gerekiyor.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir