Telefon Suya Düşerse Neler Yapmalı?

Son yıllarda hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen telefonlar, özellikle en çok yaz aylarında sıvı ile temas ederek hasar görebiliyor. Kullanıcılardan kaynaklanan hatalar için telefonları güvence altına almış olan Cepkask firmasının, bu yılın yaz aylarındaki hasar bildirimlerine göre, sıvı temaslı olan hasar bildirimleri oranında % 80 artış yaşanmıştır. Telefon suya düşerse neler yapmalı? Diye baktığımızda, karşımıza yapılacak birçok alternatif çıkıyor.

Telefon Suya Düşünce İlk Yapılması Gerekenler

Telefonunuz denize ya da havuza düştüğü zaman yapmanız gereken ilk şey, telefonunuzu kapatmak olmalıdır. Telefon su ile temas ettikten sonra geçen 3-5 saniye bile çok büyük öneme sahiptir. Bu nedenle, telefonunuzu en kısa bir sürede sudan çıkarıp, kapatmanız gerekmektedir. Sonrasında telefonunuzun parçalarını birbirinden ayırmanız gerekiyor. Telefondaki SD kart, SİM kartı ve bataryayı çıkartın ve kurumasını sağlayın. Telefonun bütün parçalarının hava alıp kuruması için hava ile temas etmesini sağlamalısınız. Telefonunuzun kart ve şarj yuvaları ile kulaklık girişindeki sulara ağız yoluyla da vakum yapabilirsiniz.

Isı İle Çalışan Aletler Telefon Kurutmada İşe Yaramıyor

Isı ile çalışan aletler, telefonların kurumasında hiçbir işe yaramamaktadır. Bu nedenle saç kurutma makinesi gibi aletleri kullanmamanız gerekmektedir. Telefonunuzu pirinçle dolu bir tabak içerisine koyarak 2 gün süre ile bekletmeniz gerekir. Telefonunuzu tabaktan çıkarmanızın ardından nemini kontrol etmelisiniz. Hala nemli görünüyorsa bir bez yardımı ile silmeniz gerekmektedir. Eğer nemlenme telefonunuzun içerisinde ise cihazınızı yeniden pirinç dolu tabak içerisine koyarak 1 gün daha bekletmeniz gerekir. Daha sonra cihazınızın tamamen kuruduğundan emin iseniz telefonunuzun ayırdığınız parçalarını yerine takarak açabilirsiniz. Eğer cihazınız kurumuşsa ve şansınız da var ise telefonunuz yeniden çalışır duruma gelecektir.

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir