Laptop Fanı Çok Ses Çıkarıyorsa Yapabileceğiniz 5 Şey

Laptop fanları bilgisayarda ses yapma potansiyeli en yüksek olan parçalardan bir tanesidir. Bu sebeple zaman zaman laptop fanları oldukça rahatsız edici gürültüler çıkarabilir. Bu gürültülere son vermek için etkili yöntemler mevcuttur ve doğru şekilde uygulanmaları halinde faydasını bariz şekilde hissettirecektir.

İşte laptop fanı çok ses çıkarıyorsa yapabileceğiniz 5 şey

1- Bilgisayarın İçini Temizlemek

Laptop fanının çok ses çıkarmasına sebep olan başlıca etken tozdur. Bilgisayarın ilk alındığı günden itibaren tozlar bilgisayarın çeşitli yerlerine ve fandaki kanat benzeri yapılara tutunarak havanın bilgisayar içerisine daha zor girmesine sebep olur. Bundan dolayı bilgisayarın içi mümkünse servis tarafından temizlenmelidir. Ancak bilgisayar tamamen kapalı durumdayken fanın deliklerine basınçlı hava tutmak veya el süpürgesi gezdirmek de sorunu çözebilir.

2- Bilgisayarı Yumuşak Yerlere Koyarak Kullanmamak

Fan gürültüsünü azaltmanın bir diğer yolu ise bilgisayarı sert ve düz zeminlerde kullanmaktır. Bu sayede bilgisayarın delikleri kapanmayacak ve bilgisayarın kasasının nispeten serin kalması sağlanacaktır. Böylece fanın soğutmak için çok fazla çalışmasına gerek kalmayacaktır.

3- Soğutucu Kullanmak

Bilgisayarın fan gürültüsünü kontrol altına almak için bir diğer yöntem ise soğutucu kullanmaktır. Böylece görevi kasanın içinin aşırı ısınmasını engellemek olan fanın yükü azaltılabilecek ve fanın daha az gürültüyle çalışması sağlanabilecektir.

4- Bilgisayara Aşırı Yük Olan Programları Silmek

Bilgisayarın aşırı çalışmasına sebep olan kullanılmayan programları silmek de kasanın yükünü azaltacağından dolayı bilgisayar daha az ısınacaktır. Böylece fanın gürültü çıkaracak kadar fazla çalışmasına gerek kalmayacaktır.

5- Bios Ayarlarındaki Değişiklikleri Kontrol Etmek

Bilgisayarın bios ayarlarında yapılan ve uygun olmayan bir değişiklik de kasanın aşırı ısınmasına sebep olabilir. Bu gibi bir durum tespit edilir ise bios ayarlarını fabrika ayarlarına döndürmek sorunu çözebilecektir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir