Kulaklık Takılı Gösteriyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Cep telefonlarında zaman zaman kulaklık takılı olmasa bile ekranda kulaklık işaretinin yer aldığını görüyoruz. Kulaklık takılı olmadığı halde bu işaret ekranda beliriyorsa, cihazınız sesi kulaklıktan verecek demektir. Yani telefonunuz dışarıya hoparlörden ses göndermeyecektir.

Bu sorunun çeşitli sebepleri vardır. Özellikle cihazların kulaklık girişinde çok fazla kir birikmesi durumunda, algılayıcılar hasar görebiliyor. Bu durumda kulaklığı bir kez taktıktan sonra, çıkardığınız zamanlarda bile kulaklık işareti ekranda kalabiliyor. Ayrıca kulaklık girişine şiddetli bir darbe olması durumunda da bu tarz sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Kulaklık girişinde ciddi bir hasar oluşmadığı sürece bu durumu kendi başınıza da çözebilirsiniz.

Ekrandaki Kulaklık Takılı İşareti Nasıl Kaldırılır?

Cep telefonunuzdaki kulaklık takılı işaretini yok etmek için öncelikle kürdan ya da kulak çöpü gibi bir araçla kulaklık girişini temizlemeye çalışın. Ancak bu işlemi yaparken çok dikkat etmek gerekiyor. Zira giriş kısmındaki devrelere zarar verdiğiniz zaman daha büyük sorun oluşabilir. Kulak çöpü ya da kürdanla kulaklık girişini hafifçe temizlemeye çalışın. Burada biriken kirler yok edildikten sonra ekrandaki işaret kalkacaktır. Giriş kısmındaki kirleri temizlediğiniz halde bu sorun yok olmadıysa, kulaklık girişinde daha ciddi sorunlar var demektir. Bu durumda bir telefon tamircisinden yardım almak gerekebilir. Zira bazı modellerde cihazın içini açabilmek biraz sorun oluşturabiliyor.

Kulaklık Girişi Nasıl Temizlenir?

Cihazlardaki kulaklık girişini temizlerken elinize mutlaka bir fener alarak içeriye doğru bakın. Cihazın kulaklık girişine yabancı bir cisim kaçmış ise, cımbız tarzı bir araçla çıkarmayı deneyin. Bir telefonda kulaklık takılı olmadığı halde ekranda kulaklık işareti görünüyorsa, buradaki sorun yalnızca kulaklık girişinden kaynaklı demektir. Kulaklık girişinin içerisinde belirli yabancı cisimler ve kirler olduğu zaman devreler harekete geçer ve kulaklık takılı gibi algılanır.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir