Firefox’ta arama motorları nasıl kaldırılır?

Firefox’ta arama motorları nasıl kaldırılır? Arama motoru denilince akla ilk gelen şüphesiz Google olsa da, birçok kullanıcı tarafından tercih edilen farklı arama motorlarının varlığını küçümsemek de mümkün değildir. Firefox tarayıcısı, arama motorlarından birinin kullanılması gerektiğini düşünerek, adres çubuğuna bir şey yazıldığında kullanılabilecek birkaç arama motoru sunuyor. Bunların hepsini kullanmak istemeyen ya da kaldırmak isteyen kişilerin bu işlemi basit birkaç yöntemle yapabilmeleri mümkündür.

Firefox Arama Çubuğunun Kullanımı

Firefox üzerinden aramak istenilen şeyin, araç çubuğu üzerindeki ya da yeni sekme sayfasındaki arama çubuğu üzerine yazılması yeterli oluyor. Arama çubuğuna herhangi bir şey yazıldığında, varsayılan arama motoru daha hızlı arama yapabilmek için bazı öneriler sunuyor. Bu önerilerin, önceki aramaları veya popüler aramaları temel aldığını da hatırlatmak gerekiyor. Enter tuşuna basarak, varsayılan arama motoru üzerinde arama yapılabilir ya da logoya tıklayarak bir başka arama motoru seçilebilir.

Firefox Mevcut Arama Motorları

Firefox ile gelen arama motorları şunlardır; Yandex, Google, Amazon.com, DuckDuckGo, eBay vs. Seçilen yeni arama motoru, kullanıcı tarafından değiştirilmeyene kadar aktif kalıyor. Firefox üzerinden tüm arama ayarları kişiselleştirilebiliyor. Eğer bu ayarlar kullanıcı için uygun değilse, bunları kolayca değiştirebilmesi mümkündür.

Firefox’ta Arama Motorlarını Kaldırma

Birçok arama motorunun Firefox’ta varsayılan olarak yüklendiği biliniyor. Bunlardan yalnızca birini kullanan kişinin, ayarlar bölümünden diğer varsayılanları kaldırması hatta yenilerini eklemesi mümkün oluyor. Bunun için, Firefox üzerinde sağ üst köşede yer alan menü sekmesi üzerinden Seçenekler sekmesine gelinir ve ardından Arama sekmesine gelinir. Sayfa aşağı indirildiğinde Tek tıklamalı arama motorları; sekmesi altında tüm varsayılan arama motorlarının isimleri beliriyor. Bunlardan hangisi kaldırılmak isteniyorsa, seçilerek kaldır butonu tıklanarak kolayca kaldırma işlemi yapılabiliyor.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir