Dizüstü Bilgisayarında Ses Kalitesini Arttırma

Dizüstü bilgisayarlar; oyun oynamak, film izlemek ve müzik dinlemek için yoğun şekilde kullanılıyor. Kullanıcıların diz üstü bilgisayarlar hakkında en büyük şikâyetleri ve serzenişleri ise ses kalitesinin yetersiz olması hakkında yapılmaktadır. Hangi seviye bilgisayar kullanılırsa kullanılsın dizüstü bilgisayarların ses konusundaki problemleriyle sıklıkla karşılaşılmaktadır. Diz üstü bilgisayarlarda harici bir cihaz kullanmadan ses problemini düzeltmek ise sınırlı seviyede mümkündür.

İşletim Sistemleri ve Uygulama Ayarları

Film ve oyun oynarken ses kalitesini artırmak için Windows kullanıcılarını çeşitli ses ayarları yapmaları mümkün dizüstü bilgisayarında ses kalitesini arttırma için yapılabilecekler arasında ilk akla gelen seçenek Windows Denetim masası ayarlarından ses seçeneğini seçerek hoparlör sekmesine tıklayarak buradaki ayarlardan yararlanmaktır.

Bu yöntemle oyun ve filmler için olan ses kalitesinde önemli oranda düzelme sağlamak mümkün. Müzik dinlerken ise yapılacak işlem biraz daha farklıdır. Özellikle uygulamalar aracılığı ile müzik dinlenmesi durumunda ses ayarlarında iyileştirme bilgisayardan ziyade kullanılan uygulamanın kullanıcı ara yüzü üzerinden yapılabilmektedir. Kullanıcı ara yüzü üzerinde bulunan ses geliştirici seçeneklerinde değişiklik yapılarak ses kalitesi yükseltilebilir. Bazı uygulamalarda ise yüksek kaliteli sese sahip olmak için uygulama sağlayıcının Vip müşterileri (ücretli üye) arasında olmak gerekiyor.

Harici Donanım

Ücretli üyelik ve işletim sistemi üzerinden yaptığınız ayarlarla istediğiniz kalitede sese sahip olamadıysanız yapmanız gereken dizüstü bilgisayarınızda harici cihazlar kullanarak ses kalitesini artırmak olacaktır. Kısa süreli bir araştırma sonunda dizüstü bilgisayarınıza uyumlu olan bir bluetooth kulaklık ya da ses sistemi seçenekleri ile fazla bir maliyete katlanmanıza gerek kalmadan kaliteli bir ses seviyesine kavuşabilirsiniz. Üstelik akıllı ev sistemleri sayesinde kablo sorunu da yaşamadan sadece Usb bağlantısı ve kablosuz İnternet ayarlarını kullanarak ses sistemlerinizi Dizüstü bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir