Cep Telefonunuzu Kaybettiğinizde Ne Yapmalısınız?

Telefonunuzu kaybettiğinizde aslında çalınmış olma ihtimalini de her zaman aklınızın bir köşesinde tutmanız faydalı olacaktır. Her türlü işlemin cep telefonları ile yapılabildiği de düşünüldüğünde, banka hesaplarınız başta olmak üzere, pek çok konuda tehlikeye girdiğinizi görebilirsiniz.
Kaybolan cep telefonlarının kötü niyetli kişilerin eline geçmesi halinde, mobil ödeme yolu ile yüklü miktarlarda alışveriş yapıldığı sık sık görülen bir durum. Özellikle faturalı hat kullanan kişilerin başına gelen bu talihsiz olay, telefonunuzu kaybederek girdiğiniz zarara ek olarak binlerce liralık faturalar ödemenize yol açabilir.
Kaybolan telefon ile ilgili, mutlaka kısa sürede harekete geçmeniz ve gerekli adımları atmanız çok önemli.

Eğer Apple marka bir telefon kullanıyorsanız, Find My iPhone uygulaması aracılığıyla kayıp telefonunuzu bulabileceğinizi unutmayın. Nasıl yapabileceğinizi öğrenmek için buraya tıklayın!

Acilen Operatörünüz ile İletişime Geçin

Telefonunuzu kaybettiğiniz anda ilk olarak operatörünüz ile iletişime geçmeniz ve hattınızı kullanıma kapatmanız gerekli. Mobil ödeme ile yapılabilecek potansiyel alışverişlerin önüne geçmek için, hattınızın kayıp olduğunu hızlı bir şekilde operatörünüze iletin.
Bu işlemi müşteri destek hattını arayarak gerçekleştirin. Bu sayede işleminiz çok daha hızlı tamamlanacak ve hattınızın kaybolduğunu bildirdiğinize dair kayıt oluşturularak, herhangi bir harcama durumunda sorumluluğunuz kalmayacaktır.
Eğer telefonunuza ait IMEI numarasını bilmiyorsanız, operatörünüze kayıp bildirimi yaptığınız sırada bu numarayı öğrenebilirsiniz. IMEI numarası, polise yapacağınız kayıp ve çalıntı bildirimlerinde gerekli.

Telefonunuzu Kaybettiğinizi Polise Bildirin

Telefonunuzun çalındığına dair net bir deliliniz olmasa bile polise giderek kayıp bildiriminde bulunabilirsiniz. IMEI numarası ile yapacağınız bildirimde, polis telefonunuzun operatör tarafından kullanıma kapatılmasını sağlayacaktır.

Telefonunuzu düşürmüş olsanız bile, polise bilgi vermeniz halinde, telefonunuzu bulan kişilerin sahibine ulaştırmasını kolaylaştırabilirsiniz. Pek çok insanın bulduğu telefonları polis merkezlerine teslim ettiklerini unutmayın.
Polise kayıp bildirimi yaptığınız esnada mutlaka nasıl iletişim kurabileceğinizi sorun. Eğer herhangi bir kayıp bildirim numarası varsa bu numarayı not edin ve mutlaka tuttuğunuz tutanağın bir nüshasını elinizde bulundurun.

Yeni Sim Kart Talebinde Bulunun

Bankacılık işlemlerinizi durdurmanın en kolay yolu yeni sim kart talebinde bulunmak. Bankalar, sim kart değişiklerinde güvenlik amacıyla tüm bankacılık işlemlerini durduruyor ve sizin onayınızı alana kadar telefonunuza internet şubesine giriş kodunu göndermiyor.
Çalıştığınız tüm bankalar ile tek tek görüşme yapmadan önce, sim kartınızı değiştirme talebinde bulunarak kolayca kendinizi koruma altına alabilirsiniz.

Harcama İtiraz Talebinde Bulunabileceğinizi Unutmayın

Eğer talihsiz bir şekilde, telefonunuzu kapattırana kadar mobil ödeme vasıtasıyla harcama yapıldıysa korkmayın. Bu harcamaların size ait olmadığını kanıtlamanız halinde ödeme yapmanıza gerek kalmayacak.
Bunun için öncelikle polis tutanağına, daha sonra size operatör tarafından verilecek olan harcama itiraz formuna ihtiyacınız var. Formu doğru şekilde doldurarak operatörün yönlendireceği süreci tamamlamanız halinde bu durumu atlatabilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir