Bilgisayar Oyunu Nasıl Cracklenir?

Günümüzün teknoloji koşullarıyla birlikte artık internet ortamında hemen hemen her oyunu bulabilmek mümkün hale gelmiştir. Oyunların birçoğu ücretli ve şifreli sürümlerle üretildikleri için bu oyunlara crack işlemi uygulamak gerekir. Crack işlemi, bir programı veya oyunu orijinal olarak kullanabilmemize olanak tanıyan yamalardır ve bir oyunu crackleme işlemi de yamaya sahip olduktan sonra son derece basit bir işlemdir. Bilgisayar oyunu nasıl cracklenir? için yazımızın devamında yapabileceğiniz işlem adımlarını uygulayabilirsiniz.

Crack Yamasının Kurulum Aşamalarından Önce

Öncelikle indirdiğiniz oyunu setup.exe ile bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor. Oyunun yükleme işlemi bittikten sonra oyunu çalıştırmadan crack işlemi aşamasına geçebilirsiniz. Oyunun dosyası eğer farklı bir disk atamadıysanız C sabit diski içerisine kurulacaktır. Oyunun kurulduğu sabit diski ve dosyayı daha kolay bir şekilde bulmak istiyorsanız, masa üstüne simge halinde gelen oyun ikonunuza sağ tıklayın ve açılan seçenekler  içerisinden ‘Dosya Konumunu Aç’ seçeneğine tıklayın. Oyunun kurulduğu sistem klasörünü açtıktan sonra, indirmiş olduğunuz oyun klasörünü açın ve ‘Crack’ adlı dosya içerisine girin. Crack dosyası oyun klasörü içerisinde yok ise internetten oyunun crack yamasını bulup indirmeniz gerekiyor. Crack dosyasına sahip olduktan sonra bu dosyayı açın.

Crack Yamasının Kurulumunu Yapmak

Crack klasörünüzü açtığınız zaman oyuna dair crack yaması içeriğini göreceksiniz. Genellikle .dll, .diz, sistem dosyası, gibi uzantılara da sahip olabilirler. Oyun için şifre gerekiyorsa key gen klasörünün de crack dosyası içinde olduğundan emin olmalısınız. Oyunun dosya konumu içerisine crack dosyası içerisinde yer alan bu tür uzantılı dosyaları taşımanız gerekiyor. Crack klasörü içerisinde yer alan dosyaları kopyalayın ve açtığınız oyun klasörü içerine taşıyın. Klasörde aynı isimli dosyaların olduğu uyarısını alırsanız ‘Kopyala ve Değiştir’ seçeneğiyle onaylayın. Bu işlemden sonra oyununuz cracklenmiş ve oynamaya hazır olacaktır.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir