Bilgisayar Klavyesi Nasıl Temizlenir?

Bilgisayarlar artık günlük yaşamımızın olmazsa olmaz eşyaları arasında yer alıyor. İşyerinde, okulda ya da evde elimizin altında her daim bilgisayarlar vardır. Günümüzde pek çok sektörde pek çok insanın tek işi bilgisayarlar ile işlemler yapmak oldu.

İş yapmak, araştırma yapmak ya da ders çalışmak gibi temel işlevleri olsa da oyun oynamak, film izlemek, müzik dinlemek gibi pek çok meşgale bu cihazlar sayesinde mümkün olur. Hatta çoğu zaman başından ayrılmak istenmez ve yemek yeme işi de bilgisayar masasına taşınır. İşyerlerinde de aynı şekilde bilgisayar başında abur cubur tüketmek bir gelenek haline gelmiştir. Bu alışkanlıktan en çok nasibini alan bilgisayar donanımı ise klavyelerdir. Klavyede bulunan tuş boşlukları kırıntıların ve tozların kolayca girebileceği yerlerdir. Bu noktada binlerce bilgisayar kullanıcısının aklına bilgisayar klavyesi nasıl temizlenir? Sorusu geliyor.

Kulak Çubuğu ve Elektrikli Süpürge

Bilgisayar klavyeleri ile ilgili ilk bahsedeceğimiz temizlik yöntemi artık bir klasik haline gelmiş yöntem olan klavyeyi ters çevirip ritmik olarak masaya vurma yöntemidir. Bu şekilde klavyede bulunan tüm kırıntılar masaya dökülecektir. Ancak tuş boşluklarına yapışan tozlar için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Bu noktada da devreye kulak çubukları giriyor. Hafif nemli kulak çubuğu ile tuş boşluklarını silmek oldukça verimli bir temizlik sağlayacaktır. Bunun yanında daha kapsamlı bir temizlik isteniyor ise minimum seviyeye ayarlanmış elektrikli süpürge de kullanılabilir. Süpürgenin toz başlığı takılarak tuşlar yatay olarak kolayca temizlenir.

Plastik Yüzey Temizleyicileri

Plastik yüzeyler için geliştirilen plastik yüzey temizleyiciler, klavye temizliğinde sık kullanılan pratik temizleme yöntemlerindendir. Hem tozlara karşı oldukça güçlü hem de kalıcı temizlik konusunda uzman olan bu temizleyiciler mikrofiber bir bez yardımı ile klavyeye uygulanmalıdır. Direkt klavyeye teması sıvı teması olacağından sağlıklı sonuç vermeyebilir. Bu nedenle bir miktar plastik yüzey temizleyicisini mikrofiber beze döküp klavye temizliğine başlanabilir. Kalıcı temizlik konusunda plastik yüzey temizleyicileri oldukça verimli bir yöntemdir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir