Bilgisayar Fan Isınma Sorunu Nasıl Önlenir?

Bilgisayar kullanıcılarının zaman zaman karşılaştığı sorunlardan biri de fanın sürekli kullanımdan dolayı ısınmasıdır. Bilgisayarınızın fanı aşırı ısınmışsa, yapabileceğiniz birkaç önemli adım vardır. Bilgisayar Fan Isınma Sorunu Nasıl Önlenir? sorusunun cevabı için aşağıdaki adımları takip edin.

Bilgisayarınızın Kasasını Temizleyin

Masaüstü bilgisayar kasalarında, hatta zamanla dizüstü bilgisayarlarda toz birikir, fanları tıkar ve hava akışını engeller. Bu toz havalandırma problemlerine, ısınmaya ve bilgisayarınızın düzgün şekilde soğumasını önlemeye neden olabilir. Toz oluşmasını önlemek için bilgisayarınızın kasasını ara sıra temizlediğinizden emin olun. Maalesef aşırı ısınan dizüstü bilgisayarlardan toz temizlenmesi daha zordur.

Düzgün Havalandırmayı Sağlayın

Bilgisayarı düzgün şekilde havalandırılabileceğiniz bir yere koyun. Eğer bilgisayarınız bir masaüstü bilgisayar ise, kasayı bir duvara doğru koymayın, böylece bilgisayarın havalandırma delikleri tıkanır veya bir radyatör veya ısıtma havasının yanında bırakılır. Eğer elinizdeki bilgisayar bir dizüstü bilgisayar ise, hava deliklerini kapatmamaya özen gösterin. Örneğin, bir yatağa koymak ve orada bırakmak aşırı ısınmaya neden olabilir.

Fanlarınızın Çalışıp Çalışmadığını Kontrol Edin

Bilgisayarınızın aşırı ısınmaya başlama nedeninden emin değilseniz kasasını açın ve tüm fanların çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bir CPU, ekran kartı ya da vantilatörün düzgün çalışmıyor olması ya da hava akışını düşürerek prizden çekilmesi mümkündür.

Isı Emicilerini Ayarlayın

CPU’nuz aşırı ısınmışsa, ısı emici doğru yerleştirilmemiş olabilir veya termal macunu eski olabilir. Isı emicisini düzgün şekilde yerleştirmeden önce, ısı emici cihazını çıkarmanız ve yeni termal macun uygulamanız gerekebilir. Bu ipucu, daha önce ısıl macunu uygularken ilk olarak bir hata yapmış olsalar dahi, kendi bilgisayarlarını kuran kişiler ve hız artırmak isteyenler için daha fazla geçerlidir.

Sıvı Soğutmayı Tekrar Kontrol Edin

Sıvı soğutmayı kullanırsanız, pompanın verimli çalışıp çalışmadığını iki kez kontrol edin.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir