Android Telefonlar Nasıl Hızlandırılır?

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar zaman zaman güçlü donanımına rağmen diğer akıllı telefonlarda da olabileceği gibi yavaşlayabilir. Bu durumda verilerin kaybolmaması için gerekli yedeklerin alınarak format atılması bilinen en etkili çözümdür. Android telefonları hızlandıran yöntem arayışındakilerin kolaylıkla güvenle uygulayabileceği birçok yöntem mevcuttur. Ekran animasyonları, tarayıcı eklentileri, arayüzler, duvar kâğıdı, besleme ekranı, kullanılmayan yazılımlar, güncellenme sıklığı ve uzun süreli kayıtlar üzerinde yapılabilecek ayarlar ile Android telefonlar hızlandırılabilir.

Uzun Süreli Verilerin Temizliği

Kopyalanan tüm yazılar, linkler ve ekran görüntüleri akıllı telefonların pano denilen bölümünde uzun süre kalacağından telefon yavaşlamasına sebep olabilir. Veri güvenliği ve telefonun hızlandırılabilmesi açısından mesaj kısmına girilerek pano temizlenmelidir.

Önemsiz Uygulamaların Kapatılması

Android telefonlar kullanıcı tarafından ilk defa satın alındığında içinde üreticinin yerleştirmiş olduğu gereksiz sayılabilecek güç tüketen birçok uygulamaya sahiptir. Bu uygulamaların devre dışı bırakılması telefonun RAM ve işlemcisini rahatlatarak hızlandırmak için yerinde bir işlem olacaktır. Ayarlar; Uygulamalar; Uygulama Yöneticisi bölümünden bu işlem gerçekleştirilir.

Animasyonların Kapatılması

Telefonda geliştirici seçeneklerinin açık olmasıyla ulaşılabilen ve pek bilinmeyen animasyonların geliştirici seçenekleri bölümünden kapatılması Android telefonun hızlanması için faydalı olacaktır.

Ön Belleğin Temizliği

Tüm uygulamaların ön bellekte bıraktığı verilerin tek tek silinmesi oyalayıcı bir işlem olabilmektedir. Google Play Store’dan ücretsiz olarak indirilebilen CCleaner ve Advanced Mobile (System) Care gibi programlar yardımıyla veya Ayarlar Bölümündeki Kayıt yeri seçeneğiyle önbelleklenen veriler silinebilir. Bu yöntem günde en az bir defa uygulandığında Android telefonun daha hızlı çalıştığı gözlemlenecektir.

Senkronizasyon Ayarlarının Değiştirilmesi

Ayarlar; Hesaplar yolu izlenerek arka planda sürekli çalışan ve boş yere Ram’i ve bataryayı tüketen senkronizasyonlar kapatılabilir.

Güncellemeler

Ayarlar; Cihaz Hakkında; Güncellemeleri manuel indir yolu ile en son Android güncellemesinin alınıp alınmadığı kontrol edilmeli ve yeni güncellemeler gerçekleştirilmelidir. Bu yöntemlerin uygulanmasının ardından Android işletim sistemine sahip cihaz yeniden başlatılmalıdır. Bu yöntemler de faydalı olmazsa Ayarlar; Yedekle ve sıfırla; Fabrika Ayarlarına sıfırla yolu ile telefon fabrika ayarlarına döndürülebilir ve telefon ilk günkü hızına kavuşturulabilir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir