Ağ Kurulumu Nasıl Yapılır?

Ağ bağlantısı birçok bilgisayar arasında bağlantı sağladığı gibi bilgisayarlar arasında veri aktarımına, bilgisayarların paylaşıma açık olmasına, ortak program kullanımı karşılıklı oyun oynayabilme gibi birçok şeyi ortak kullanabilmeye olanak sağlar.

Peki,Ağ Kurulumu Nasıl Yapılır?

Ağ Kurulumu İçin Gerekenler

Öncelikle bir ağ bağlantısı oluşturmak için minimum 22 adet bilgisayara ihtiyaç vardır. Bu bilgisayarlar Windows işletim sistemi, Linux işletim sistemi gibi işletim sistemlerine sahip olabilirler. Bağlantıyı sağlamak için de Ethernet ağ bağlantı adaptörlerine ihtiyaç vardır.

Ağ Bağlantısı Kurulumu

Bilgisayarınızın başlat kısmına tıklayarak ayarlar kısmından denetim masası bölümüne ulaşılır ve ağ bağlantılarım kısmına girilir. Bu kısımda yüklü olan ağ ayarları görülebilir. Ayarlarda değişiklikler yapabilirsiniz. Bu kısımda yer alan ekle seçeneği ile bileşenleri ekleyebilir dosyalarınızı da paylaşıma açabilirsiniz. Yine bu kısımdan istemediğiniz bileşenleri de kaldırabilirsiniz. İstemci menüsünü açtığınızda karşınıza gelen kısımda Microsoft seçeneği seçilir ve sağ kısımda yer alan seçeneklerden hangi yol ile haberleşeceğiniz seçilir. Daha sonra bağdaştırıcı kısmından ağ bağlantınızda hangi bağlantı kartlarını kullanacak iseniz o kartları (Ethernet) sisteminize tanıtmanız gerekmektedir. Bunun için ağ kartı yanında gelen driver CD’sini bilgisayarınıza kurun. İletişim menüsünde ise ağ ayarlarında bulunmayan istemcileri sisteminize ekleyebilirsiniz. TCP/IP gibi istemcileri bu bölümden ekleyebilir ve yapılandırabilirsiniz. Hizmeti menüsüne girdiğinizde ise burada paylaşıma açacağınız dosyalar, yazıcılar için hizmet seçenekleri karşınıza gelecektir. Yine burada eklemek istediğiniz başka hizmetleri ekleyebilirsiniz. Ekleyeceğiniz hizmetlerin elinizde kurulum CD’leri olması gerekmektedir.

Bu işlemlerden sonra ağ bağlantınız için IP ayarlarını yapmanız gerekmektedir. Ağ ayarları kısmına girerek TCP seçeneğini işaretleyin ve özellikler kısmına girin. Karşımıza gelen bölümde IP adreslerine girerek burada yer alan IP adresi kısmına 192.168.10.X IP adresini giriyoruz. X yazan kısım sizin bilgisayarınıza vereceğiniz numaradır. Ağ bağlantınız üzerindeki her bilgisayara farklı numaralar girerek bağlantınızı oluşturabilirsiniz. Yaptığınız bu işlemlerden sonra paylamak istediğiniz dosyaları, yazıcıları sağ tık yaparak paylaşım menüsünü seçip ayarlarınızı yapmanız yeterlidir. Ayrıca paylaşım adınızı da girmeyi unutmayın. Paylaştığınız dosyanın karşı bilgisayarda hangi isimde gözükeceğini belirtmeniz gerekmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir