2 Adımda Çalınan iPhone’unuzu Bulun!

Kaybolan veya çalınan cihazların GPS üzerinden takibini sağlayan telefon üreticilerinden biri olan Apple, kullanıcı dostu bu özelliği ile adeta hayat kurtarıyor. Apple, her iPhone ile birlikte standart olarak gelen “Find My iPhone” özelliği ile, telefonunuz nerede olursa olsun, bilgisayarınız aracılığıyla kolayca takip edebilmenizi sağlıyor.

Bir iPhone çalındığı zaman, sahibi çok basit adımları izleyerek telefonu bulabiliyor. Apple, özellikle çalınan iPhone telefonları nasıl bulabileceğinize dair özet niteliğinde ancak oldukça kullanışlı bir rehbere sahip. Elbette bu rehberdeki adımları gerçekleştirebilmek için Find My iPhone isimli uygulamanın telefonunuzda yüklü olması gerekiyor. Apple’ın yayınladığı çalıntı iPhone bulma rehberine göre izlemeniz gereken adımlar şu şekilde;

Adım 1: Arama Uygulamasına Giriş Yapın

Telefonunuzun nerede olduğunu harita üzerinde görmek ve çeşitli komutlar vererek kilitlemek için, Icloud üzerinden veya başka bir Apple cihaz aracılığıyla giriş yapmanız gerekiyor. Bilgisayardan giriş yapmak isterseniz https://icloud.com/find adresini, başka bir Apple cihazdan giriş yapmak isterseniz “Find my iPhone” uygulamasını kullanmanız gerekli. Uygulamaya giriş yaptığınız anda, harita üzerinde telefonunuzun nerede olduğunu görebilirsiniz.

Adım 2: Kayıp Modunu Aktif Edin

Kayıp modu, iPhone’u uzaktan kilitlemeye yarıyor. Kayıp moduna aldığınız telefonun ekranında dilediğiniz mesajı gösterebiliyor, dilerseniz sesli uyarı vermesini sağlayabiliyorsunuz. Kayıp modu, sadece sizin tarafınızdan kapatılıyor. Aynı zamanda telefonun şarjı bitmediği sürece kapatılmasını engelliyor.

Ülkemizde henüz kullanılmıyor olsa da, kayıp modu etkinleştirildiği anda ApplePay özelliği kullanıma kapatılıyor. Bu sayede, kredi kartlarınızın çalınmasının önüne geçiliyor.

Kayıp moduna aldığınız telefon otomatik olarak güç tasarrufu moduna geçecektir. Bu sayede daha uzun süre açık kalarak yerini daha rahat tespit etmenizi sağlamakta.

Kayıp modunu aktif ettiğiniz menü üzerinden, telefonunuzda bulunan tüm kişisel verileri silmeniz mümkün. Böylece fotoğraflarınızın ve mesajlarınızın kötü niyetli insanların eline geçmesini engelleyebilirsiniz. Buna ek olarak, kayıp modunu aktif ettiğinizde telefonunuzun sesli uyarı vermesini, bu sayede dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz.
Kayıp modu, telefon kapalıyken veya internete bağlı değilken de aktif edilebiliyor. Bu gibi durumlarda, telefon açıldığı anda kayıp modu aktif oluyor ve kapatılmasını engelliyor.

Telefonunuzun Seri Numarasını Kaydetmeyi Unutmayın

Her telefon için geçerli olan bu durum oldukça önemli. Her ne kadar Apple bu yazılımlar aracılığıyla yer tespitini kolaylaştırıyor olsa da, telefonunuzu bulmak için polise ihtiyaç duyabilirsiniz. Kayıp cihaz bildirimlerinde, IMEI ve seri numaralarını bildirmeniz halinde aramaları kolaylaştırabilir, telefonunuza çok daha kolay ulaşabilirsiniz.

Cep telefonunuzu kaybetmeniz başınıza büyük işler açabilir! Kayıp bir cep telefonu nedeniyle binlerce lira zarara girebilirsiniz! Başınıza neler gelebileceğini ve telefonunuzu kaybettiğinizde ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için buraya tıklayın!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir